• Events organised by Consulate General of India, Guangzhou

    Consulate organized an event titled "Go India: India-China Trade, Investment and Tourism Seminar at Xiamen on 17 March, 2017



    More News
  • Consulate News

    Consular camp at Shenzhen on 25.03.2017



    More News
  • Announcements

    RBI has released guidelines regarding Extension of deadline for deposit of Demonetized banknotes at RBI ( Mumbai , Chennai, Delhi, Kolkata and Nagpur) for resident Indians abroad till 31 March and NRIs till 30 June 2017.



    More News
  • India News

    The Ministry of Tourism has introduced a 24x7 Toll Free Multi-Lingual Tourist Help Line to facilitate visits of foreign tourist visiting India.



    More News
  • International Day of Yoga

    The 2nd International Day of India (IDY) in Southern China was celebrated in five cities jointly organized by the Consulate General of India, Guangzhou with the local Municipality governments and other Yoga Institutes.



    More News

Smt. Sushma Swaraj, External Affairs Minister

Smt. Sushma Swaraj, External Affairs Minister
  • Name
  • Smt. Sushma Swaraj
  • Constituency from which elected
  • Vidisha, Madhya Pradesh
  • Father's Name
  • Shri Hardev Sharma
  • Mother's Name
  • Smt. Laxmi Devi
  • Date of Birth
  • 14 Feb 1952
  • Birth Place
  • Ambala Cantt.(Haryana)
  • Marital Status
  • Married
  • Spouse Name
  • Shri Swaraj Kaushal
  • No. of Children
  • One daughter
  • State Name
  • Uttar Pradesh
  • Party Name
  • Bharatiya Janata Party (BJP)
  • Permanent Address
  • C-7, Civil Lines, Prof. Colony, Bhopal, Madhya Pradesh Tels. (0755) 2661006 , 09424488888
  • Email id
  • eam@mea.gov.in
  • Educational Qualifications
  • B.A., L.L.B. Educated at S.D. College, Ambala Cantt. (Haryana) and Law Deptt. Punjab University, Chandigarh
  • Profession
  • Advocate
    Positions Held
  • 1992-94
  • Chairperson, Joint Committee on Catering Member, Committee on Government Assurances, Rajya Sabha
  • 1994-96
  • Chairperson, Committee on Petitions, Rajya Sabha
  • 1996-98
  • Member, Committee on Defence Chairperson, Sub-Committee on Upgradation and Modernisation of Naval Fleet Member, Committee of Privileges
  • Aug 2004-2009
  • Chairperson, Committee on Home Affairs, Rajya Sabha Member, Business Advisory Committee, Rajya Sabha Member, General Purposes Committee, Rajya Sabha
  • Sep 2004-2009
  • Member, Ethics Committee, Rajya Sabha
  • Oct 2004-2009
  • Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
  • May 2006-2009
  • Member, Parliamentary Forum on Population and Public Health
  • May 2008-2009
  • Member, House Committee, Rajya Sabha
  • 31 Aug 2009- 1 Jan 2010
  • Chairperson, Standing Committee on External Affairs
  • 23 Sep 2009-
  • Member, Rules Committee
  • 07 Oct. 2009 -
  • Member, Committee on Ethics
  • 21 Dec 2009 - 18 May 2014
  • Leader of Opposition, Lok Sabha